Makedonija, ili kako glasi službeni naziv na Eurosongu, „Bivša jugoslavenska Republika Makedonija“, imala je namjeru premijerno se predstaviti europskoj publici još 1996. u Oslu, ali Kaliopi s pjesmom „Samo ti“ nije uspjela proći žrvanj polufinala, te se tako kao prvi predstavnik Makedonije na Eurosongu pamti Vlado Janevski koji je, iste godine kad je Danijela pjevala „Neka mi ne svane“, izveo skladbu „Ne zori zoro“! Jasno, bilo je to u Birminghamu ’98. Natjecanje je završio na 19. mjestu, što je bilo nedovoljno da svojoj zemlji osigura nastup sljedeće godine.
Drugi nastup Makedonija tako bilježi 2000. u Stockholmu – pjesma „100% te ljubam“ je jedna je od najvećih trash pjesama u povijesti natjecanja, a cijela izvedba i danas je predmet podsmijeha. Ipak, uspjele su skupiti 29 bodova, što je bilo dovoljno za 15. mjesto. Tempo „svake druge godine“ se nastavlja: 2002. Karolina Gočeva zauzima 19. poziciju, a 2004. Toše Proeski prolazi istanbulsko polufinale, da bi na kraju bio 14., što je tada bio najbolji makedonski plasman ikada.
Makedonija je polufinale uspješno prošla i u Kijevu 2005., spojivši prvi put u povijesti dva uzastopna Eurosong nastupa. Godine 2006. u Ateni Elena Risteska s pjesmom „Ninanajna“ osvaja 12. mjesto, što je ujedno najbolji rezultat Makedonaca na Eurosongu. U Helsinkiju ’07. Karolina Gočeva postaje prvi izvođač koji Makedoniju predstavlja dvaput; u odnosu na nastup iz 2002., bila je uspješnija za pet mjesta, dakle bila je 14. u Finskoj.
Posljednje tri godine Makedonija ne uspijeva pronaći put do finala – 2008. i 2009. bili su glavni tragičari, budući da su u oba slučaja u svojim polufinalima bili deseti po televotingu, ali im je plasman u finale „izbio“ žiri. Prošle godine Gjoko Taneski nije bio ni blizu finalne večeri, te nam ostaje vidjeti hoće li Makedonija u Düsseldorfu, prvi put nakon 2007., nastupiti u finalu.
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?