Njemačka je jedna od sedam zemalja koje su nastupile na prvom Eurosongu održanom daleke 1956. Otada pa do danas, Nijemaca nije bilo samo 1996. godine u Oslu, što ih čini rekorderima po broju nastupa na ovom natjecanju.
Prvih petnaestak godina Njemačka je postizala više loše nego dobre rezultate, a 1964. i 1965. spojili su dva posljednja mjesta s nula bodova. Sretnija vremena stigla su 1970. kada Katja Ebstein osvaja treće mjesto i ostvaruje dotad najbolji plasman svoje države. Isti je uspjeh ponovila i godinu dana kasnije, a Mary Ross je 1972. zaokružila treću u nizu „broncu“ za Njemačku. Godine 1974. Nijemci su opet na začelju, no od te godine započinje osmogodišnji niz u kojem će Njemačka svake godine ostvarivati sve bolji plasman, što će, kako znamo, kulminirati i prvom pobjedom. No, ostanimo još nakratko u sedamdesetima, točnije u Jeruzalemu ’79. kada je grupa Dschinghis Khan izvela jedan od najupečatljivijih nastupa u povijesti Eurosonga, izvodeći istoimenu pjesmu. Na koncu su bili četvrti. Sljedeće godine na Pjesmu Eurovizije vraća se Katja Ebstein koja je iza sebe imala dva nastupa i dva treća mjesta. U Haagu ’80 opet je bila izvrsna, ali to još jednom nije bilo dovoljno za pobjedu, koju joj je s 15 bodova prednosti „oduzeo“ Johnny Logan. Sljedeće godine Njemačka je opet druga; ovoga puta za 4 boda je bilo bolje Ujedinjeno Kraljevstvo.
Prva pobjeda države najvjernije Eurosongu zbila se 1982. godine u Harrogateu. Tada sedamnaestogodišnja Nicole od Europe je pjesmom „Ein bißchen Frieden“ zatražila „samo malo mira“, a dobila je 161 bod i prilično uvjerljivu pobjedu. Sukladno pravilima, Eurosong ’83 održan je u Njemačkoj, točnije Münchenu, no to nije bila prva Pjesma Eurovizije održana u ovoj zemlji jer je, kada pravila još nisu nalagala da narednu Euroviziju organizira država koja je pobijedila, Frankfurt ugostio Eurosong 1957. godine.
Nijemci su se tijekom osamdesetih još nekoliko puta nalazili u šansi da pobijede – grupa Wind je 1985. i 1987. bila drugoplasirana, a 1989. je Nino de Angelo slovio za jednog od favorita. No, završio je tek na 14. mjestu, a pobjedu je, kao što dobro znamo, uzela naša grupa Riva. Sljedeći spomena vrijedan rezultat bio je treće mjesto iz 1994., no već godinu dana kasnije Njemačka se našla „zakucana“ na dnu dublinskog Eurosonga, što ju je u konačnici koštalo plasmana na Eurosong ’96 – jedinog u povijesti na kojem nije bilo Njemačke! Zanimljivo, jedini Eurosong na kojem Njemačke nije bilo održan je – u Oslu!
Bolji su dani stigli sa specifičnim nastupom Guilda Horna 1998., a godinu dana kasnije u Jeruzalemu je grupa Sürpriz (sastavljena od njemačkih Turaka) zauzela treće mjesto pjevajući o „Putu u Jeruzalem“. U Stockholmu 2000. boje Njemačke branio je jedan od najzaslužnijih za prošlogodišnji trijumf u Oslu, Stefan Raab – bio je peti. Posljednjih desetak godina Njemačka je nizala uglavnom jako loše rezultate; eventualno možemo izdvojiti dva osma mjesta (2001. i 2004.). Ipak, pravi preokret dogodio se zahvaljujući djevojci koja je prošle godine u ovo vrijeme bila relativno nepoznata, a sada se sprema za svoj drugi eurovizijski nastup i već ima jednu pobjedu u džepu. Riječ je, dakako, o Leni Meyer-Landrut, čiji se „Satellite“ takoreći „prošetao“ do pobjede u Norveškoj. Odmah nakon pobjede Lena je izrazila želju da na domaćem terenu brani zasluženo stečenu titulu, što joj je odmah i omogućeno. Katja Ebstein je u svoja prva dva nastupa za Njemačku bila treća, grupa Wind je dva puta bila druga – tko zna, možda je upravo Leni suđeno da, predstavljajući Njemačku, dva puta bude prva.
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?