Švicarska Eurosong povijest uistinu je duga i bogata, te kao i sve priče koje se protežu preko 50 godina, ima svojih lijepih i manje lijepih trenutaka. Ova srednjeeuropska država koju automatski poistovjećujemo sa satovima, sirom i čokoladom, jedna je od sedam zemalja osnivačica najdražeg nam natjecanja – i ne samo to, Švicarska je i prva zemlja pobjednica Eurosonga; Lys Assia i pjesma „Refrain“ nezaobilazni su dio bilo kojeg podsjećanja na same početke eurovizijskog festivala. Ipak, mnogi su skloni reći kako su Švicarci sami sebi namjestili ovu povijesnu pobjedu, budući da su dobili pravo da glasuju dva puta, jer se luksemburški žiri nije pojavio. Osim što je bila prvi pobjednik, Švicarska je bila i prvi domaćin, jer je prva Pjesma Eurovizije 1956. održavana upravo u gradu Luganu.
Simpatična Lys Assia predstavljala je Švicarsku i na sljedeća dva Eurosonga, osvojivši 1958. drugo mjesto. Godine koje su zatim došle donijele su oscilacije u rezultatima, a između 1964. i 1974. Švicarska je čak tri puta kraj glasovanja dočekala na posljednjem mjestu. Godine 1971. ovu su zemlju predstavljali Peter, Sue i Marc. Ne spominjemo ih zato što su tada ostvarili neki značajniji rezultat, već zato što je to bilo prvo od ukupno četiri njihova pojavljivanja na Eurosongu. Naime, ovaj je trojac osim 1971. boje Švicarske branio i 1976., 1979. te 1981.
Bolje dane najavila je 1986. Daniela Simmons koja je u Bergenu osvojila drugo mjesto, i tako ostvarila, točnije ponovila najbolji švicarski rezultat od 1963. Dvije godine kasnije, u Dublinu ’88, jedna će kovrčava dvadesetogodišnja kanadska Francuskinja sjajnoga glasa ponoviti uspjeh Lys Assije iz 1956. i ostvariti drugu švicarsku pobjedu. Ta će djevojka kasnije postati svjetska galzbena mega zvijezda Celine Dion. Pobjeda je utoliko bila slađa što je ostvarena u infarktnoj završnici glasovanja protiv Ujedinjenog Kraljevstva. Naime, jedno javljanje prije kraja, Ujedinjeno Kraljevstvo je imalo 5 bodova prednosti nad Švicarskom (131:136). Sve je sada bilo u rukama Jugoslavije, točnije TV centra Ljubljana. Nakon što je glas iz Jugoslavije izgovorio „Switzerland – six points!“, u dvorani se začuo žamor. Švicarska je time preuzela vodstvo, (137:136), ali činilo se da nema šanse da Jugoslavija ne da niti jedan bod Ujedinjenom Kraljevstvu. To mišljenje očito je dijelila i Celine Dion koja nije mogla skriti razočarenje nakon što je u zadnjem javljanju dobila „samo“ 6 bodova. S druge pak strane, nenadmašni Terry Wogan nije mogao prikriti zadovoljstvo ovom odlukom iz Ljubljane. Ipak, u glasu mu se osjetila zabrinutost kada je 10-ka otišla Norveškoj, što je izazvalo burnu (u pozitivnom smislu) reakciju publike. Dvanaestica je, na koncu, sjela na konto Francuske i tako odvela Eurosong u Švicarsku – pravi jugo-frankofonski pakt protiv Engleza! Dakle, godine 1989. Švicarska je po drugi put ugostila ovo natjecanje, a grad domaćin ovoga je puta bio Lausanne, koji je svim ljubiteljima Eurosonga s ovih prostora ostao u lijepom sjećanju po trijumfu grupe Riva. Kao domaćini, Švicarci su prvi i zasad jedini put svoju pjesmu otpjevali na retoromanskom.
S devedesetima počinje rezultatski pad ove alpske zemlje što se Eurosonga tiče. Posljednji jako dobar rezultat bilo je treće mjesto Annie Cotton sada već daleke 1993. godine. Ništa se nije promijenilo ni nakon uvođenja polufinala; samo se grupa Vanilla Ninja uspjela plasirati u finale i tamo osvojiti solidno osmo mjesto koje je jamčilo izravan nastup u finalu u Ateni 2006. Atena ’06 je, zasad, i posljednji nastup Švicarske u finalu. Godinu kasnije u Helsinkiju DJ Bobo je stigao kao (samoproglašeni) favorit, ali njegovi vampiri ipak nisu preživjeli konkurenciju i u polufinalu je bio tek dvadeseti.
Od svojeg premijernog pojavljivanja 1956., Švicarska je odsutna bila samo četiri puta (1995., 1999., 2001., 2003.), sva četiri puta svog slabog rezultata godinu ranije.
Također pročitajte:
Specijal 2: Tko su natjecatelji na švicarskom izboru za 56. Eurosong?
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?