Prvo pojavljivanje Turske na Eurosongu zbilo se 1975. godine u Stockholmu. Pjesmu „Seninle bir dakika“ izvela je Semiha Yankı, ali ne odveć usješno – svoj prvi nastup Turska je završila na posljednjem, devetnaestom mjestu. Nastupi Turske sljedećih godina bili su uvjetovani (ne)nastupanjem Grčke i generalno zategnutom situacijom oko Cipra; tako na primjer Grčke nije bilo 1975. upravo zbog premijernog nastupa Turske. Grčka se vratila 1976. pjevajući o krizi na Cipru, što je značilo, pogađate, odustajanje Turske, koja će drugi nastup upisati tek 1978. Godine 1979. opet je vrijeme za pauzu; naime, domaćin Eurosonga ’79 bio je Izrael, Turska je odabrala predstavnika, trebali su nastupiti pod rednim brojem 11, ali su arapske zemlje vršile pritisak na Tursku smatrajući da ona, kao muslimanska zemlja, nema što raditi u Izraelu. Pritisak se isplatio, jer Turci su odustali od nastupa te godine.
Povratak je uslijedio 1980. i Turci će se otada pojavljivati na svakom Eurosongu do 1994. godine. Rezultatski se tu nema što za istaknuti; tek (uz 1975.) još dva posljednja mjesta s nula bodova (1983. i 1987.). Najbolji rezultat ove zemlje do 1997. bio je deveto mjesto iz Bergena ’86. Ipak, nemoguće je ne osvrnuti se na jedan turski nastup koji je na glasovanju prošao prilično loše, ali su pjesma i izvedba ostali u pamćenju svih ljubitelja natjecanja – riječ je, dakako, o nezaboravnoj „Bana bana“ Grupe Pan iz 1989. Tko bi zaboravio tu izvedbu i specifičan način dirigiranja Timura Selçuka!
Plasman u „Bottom 5“ u Millstreetu ’93. značio je da će Turci propustiti Dublin ’94., i to je jedina Pjesma Eurovizije od 1980. do danas na kojoj ih nije bilo. Prvi značajan rezultat stigao je 1997., a ostvarili su ga Şebnem Paker & Group Etnic koji su s pjesmom „Dinle“ osvojili sjajno treće mjesto, ostavivši iza sebe i favoriziranu Italiju. Valja napomenuti da je te godine, prvi put u povijesti natjecanja, Turska dobila bodove od Grčke (sedam). Inače, Şebnem je predstavljala svoju zemlju i godinu dana ranije u Norveškoj, ali manje uspješno. Nakon toga opet dolazi nekoliko godina vucaranja po sredini ili pri dnu ljestvice, od čega se može eventualno izdvojiti deseto mjesto iz 2000. godine.
Prvu (i zasad jedinu) pobjedu Turska je ostvarila 2003. u Rigi. Zasluge za trijumf nad sjajnom Belgijom i favoriziranom grupom t.A.T.u. koja je predstavljala Rusiju idu slavnom turskoj pjevačici Sertab Erener, koja ja maestralno izvela skladbu „Everyway That I Can“. Pobjeda je ostvarena u izrazito napetim okolnostima, budući da se cijelo glasovanje vodila mrtva trka između Turske, Belgije i Rusije. Posljednja je glasove čitala Slovenija, a stanje na tablici dok su voditelji uspostavljali kontakt s Ljubljanom bilo je sljedeće: 1. Belgija 162, 2. Turska 157, 3. Rusija 152. Iščekivanju je znatno pridonio i slovenski prezenter koji je, pogledavši papir sa glasovima, rekao: „Here I go… Bye“, te otišao iz kadra, nasmijavši gledatelje diljem Europe. Samo tri slovenska boda sjela su na konto Belgije, čime je ona povećala vodstvo nad Turskom na 8 bodova, i čime je Rusija izgubila svaku šansu za pobjedom, jer su sada imali 13 bodova manje od Belgije. No, Sertab je od Slovenije dobila desetku, i otišla na nedostižnih 167 bodova. Dvanaestica je otišla Ruskinjama, no nije ni pomakla s treće pozicije. Zanimljivo, upravo u Rigi ’03 Turska dobila prve bodove ikad od Cipra (osam) – ispada da su bili ključni!
Pobjeda u Rigi značila je da će grad domaćin Eurosonga 2004. biti Istanbul, točnije Abdi İpekçi Arena. Ta 2004. ušla je u povijest kao prva godina kada je održano (javno) polufinale. Domaćina je predstavljala grupa Athena s pjesmom „For Real“ i osvojila četvrto mjesto. Novi izvanredan plasman Turska je dočekala u Helsinkiju 2007. gdje je Kenan Dogulu opet bio četvrti. Sljedeće godine Turci su bili sedmi, a treće četvrto mjesto u posljednjih šest godina zasluga je Hadise i „Dum tek tek“ iz 2009. U Oslu 2010. Turska je opet opravdala visoka očekivanja; maNga je poručujući „We Could Be The Same“ bila druga.
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?