Tel Aviv domaćin Eurosonga 2019. – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Tel Aviv domaćin Eurosonga 2019.

  4 min za čitanje   14 komentara

Dramatične situacije koje su obilježile protekla tri mjeseca, napokon su završile. Prije nekoliko trenutaka službena eurovizijska stranica eurovision.tv objavila je kako će Tel Aviv i Međunarodni kongresni centar ugostiti 64. izdanje Eurosonga od 14. do 18. svibnja 2019.

– Zahvalili bismo se svim izraelskim gradovima koji su se prijavili za domaćinstvo Eurosonga 2019., i KAN-u koji je vodio eksperni i teški zadatak da nam pomognu donijeti konačnu odluku. Sve prijave su bile iznimne, ali smo na kraju odlučili kako je Tel Aviv donio najcjelovitiji paket za najveći svjetski glazbeni događaj. Uzbuđeni smo što dovodimo natjecanje u potpuno novi grad i jedva čekamo raditi s KAN-om kako bi Eurosong 2019. bio najspektakularniji dosad – izjavio je izvršni producent Jon Ola Sand.

Prvi put u Tel Avivu

– Jedva čekamo raditi s KAN-om kako bismo doveli natjecanje u Tel Aviv po prvi put u povijesti. Ovog tjedna, očekujemo garancije premijera (Benjamina Netanyahua, op.a.) kako bi se osigurala sigurnost i sloboda kretanja svima koji dolaze na događanje. Ove garancije su važne kako bismo dalje krenuli s planiranjem događanja i potvrdu sigurnosti posjetitelja i podržavanjem eurovizijskih vrijednosti o raznolikosti i otvorenosti – izjavio je čelnih EBU-ove Referentne grupe za Eurosong Frank-Dieter Freiling.

Kako je potvrđeno, telavivski gradonačelnik Ron Huldai je predložio kako će gradska uprava platiti sve troškove vezane za Arenu. Planovi su uključivali i podizanje Eurovillagea blizu Sredozemnog mora u Parku Charlesa Clorea, smještenog preko puta hotela Dan Panorama. Inače, taj je hotel službeni smještaj za izvođače koji nastupaju na predeurovizijskom koncertu Israel Calling, kao i događanja povezane s Tel Aviv Pride.

O Tel Avivu

Drugi najnaseljeniji grad u Izraelu, Tel Aviv pripada konurbaciji Gush Dan. “Bijeli grad”, kako ga još i nazivaju zbog njegove arhitekture, dom je mnogobrojnih veleposlanstava. burze i najvećeg izraelskog sveučilišta, godišnje ga posjeti preko 2,5 milijuna ljudi, a od 1998. godine njime vlada gradonačelnik Ron Huldai. Također, ima najveći brutto per capita od svih gradova na Bliskom istoku, što ujedno znači i da je 17. najskuplji grad na svijetu (2017.) i najskuplji grad na Bliskom istoku.

Ovo područje naseljeno je još od neolitika, no povijest grada počinje 20. travnja 1909. godine, nedaleko grada Jaffe (poznat po narančama). Prema pisanju portala povijest.hr, bna odabir imena za novi grad utjecao je naslov romana Altneuland Theodora Herzla. Na hebrejski je jezik taj naslov preveden kao Tel Aviv. Doslovno uzevši, pojam tel označava brdo, dok aviv znači izvor (time sklop Tel Aviv spaja staro i novo).

Nakon Prvog svjetskog rata, dolazi do velikog useljavanja, a jedna od najbitnijih godina je 1925., kada se osniva Techinon, fakultet arhitekture. Prve generacije koje su diplomirale, dobile su priliku graditi domove i urede tog grada, a rezultat toga je više od 4.000 građevina izgrađenih u duhu funkcionalizma, Bauhaus i internacionalnog stila. Zahvaljujući tome, taj je dio grada prozvan “Bijeli grad” i uvršen je na popis UNESCO-ve materijalne baštine Azije i Oceanije.

Osim po dugoj pješčanoj plaži, Tel Aviv je poznat po sportskoj instituciji Maccabi Tel Aviv, koja je osvajala brojne naslove u košarci i nogometu. Što se tiče naših sportaša, u nogometnom klubu svoj trag ostavio je bivši hrvatski reprezentativac Giovanni Rosso (Đovani Roso), a košarkaški klubu jedno je vrijeme trenirao bivši izbornik Hrvatske Neven Spahija.

Drugi paviljon Međunarodnog kongresnog centra

Telavivski Velesajam ili Međunarodni kongresni centar nalazi se u sjevernom predjelu grada, i do njega se može doći metroom (stanica Tel Aviv University). Osnovan je 1932. godine u sklopu velike ekspanzije grada, a svake godine ugošćuje između 45 i 60 događanja. Sastoji se od dva paviljona, no nama bitniji je Drugi paviljon (slika ispod).

L'immagine può contenere: cielo e spazio all'aperto
Drugi paviljon MKC-a u Tel Avivu – mjesto održavanja Eurosonga 2019. (ESCkaz)

Drugi paviljon MKC-a otvoren je 2015. godine, nakon što su vlasti srušile prethodni paviljon koji je stajao tamo (slika ispod). Dvorana ima 6.470 km² (jednako kao dva prostora u Međunarodnom izložbenom centru u Kijevu u kojem se održao Eurosong 2017.) i kapacitet od točno 10.000 ljudi. Zbog potrebe Eurosonga 2019., kapacitet i broj ulaznica će vjerojatno biti manji.

Srušeni paviljon (foto: David Shay)

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Rasprava14

  1. magix — 15. rujna 2018. u 01:10

    Napokon se i to saznalo nakon nepotrebne drame.

    Nema veze sto je dvorana mala.Barem ce na tv-u izgledati popunjena od vrha do dna što nije bio slučaj s prethodnim godinama.Malo ce podsjecati na Doru, tu je negdje s kristalnom dvoranom hotela Kvarner po velicni.
    Ali nadam se da nas nece zakinuti za LED ekrane i za dobru pozornicu.Ako to bude izgledalo dobro, sve pet.

  2. Croeurofan — 15. rujna 2018. u 00:20

    @blink Otkud ti informacije? Štengl je samo izrazio pozitivan stav oko Dore i ovogodišnjeg sudjelovanja, ali ništa SLUŽBENO nisu objavili.

  3. Tristan — 14. rujna 2018. u 07:27

    Tel Aviv ne treba potporu politicara, posebno ne onih iz Jeruzalema. Lipo u tekstu stoji da je najbogatiji grad na bliskom istoku i gradska uprava moze izdvojit pare za organizaciju Eurosonga.

  4. Croeurofan — 14. rujna 2018. u 00:08

    Sad iskreno. Iako mi je drago što smo konačno saznali domaćina, ja i dalje ne očekujem "produkcijski-dobar" Eurosong. Nažalost EBU je bio doveden u situaciju da bira između dva zla, i sve bi bilo lakše da je Tel Aviv imao veću arenu, ili da je Jeruzalem stabilniji. Uostalom poznato je da su političari u velikom sukobu s KAN-om, a činjenica da je Tel Aviv domaćin nimalo ne pomaže budući da su oni više željeli Jeruzalem (bilo je i ispada na Twitteru). Tako da ne očekujem da će oni pomoći financijski (a budimo realni trebat će dosta para s ovim malim prostorom). No opet to su neke moje stvari. U svakom slučaju nadam se da će skandali konačno završiti i da će me Izraelci naposljetku uvjeriti da sam svo ovo vrijeme bio u krivu. Možda je i bolje imati tako niska očekivanja jer ubuduće može biti samo bolje. Od Lisabona sam previše očekivao pa smo dobili čušpajz. Sa Tel Avivom su sve karte otvorene i vjerujem da sezona neće biti dosadna xD. No to su bile moje posljednje misli. Sada se okrećem Tel Avivu i nestrpljivo čekam novosti (potvrdu našeg sudjelovanja prvu)…

  5. ESC fan — 13. rujna 2018. u 20:50

    Mislim da Tel Aviv i jeste najbolji izbor za Evroviziju. Što se tiče svih stvari koje ne uključuju mjesto održavanja, tu je vrhunski. A ako gledamo sa gledišta arene, mislim da to i nije toliko loše. Primjerice radi ja sam tek nedavno saznao da je arena u Kijevu brojila nešto više od 10k ljudi, a meni je sve vrhunski izgledalo(puno bolje od duplo veće Altice Arene) . Sve u svemu dobar odabir grada i očekujem dobru zabavu, kao i vrhunski Eurosong. 🙂

  6. Tristan — 13. rujna 2018. u 18:56

    Koliko je meni poznato sluzbene odluke od strane HRT-a nema ni na jednom site-u i pretpostavljam da ce eurosong hr bit prvi koji ce je objavit.
    HoD delegacije je u Lisabonu izjavia da cemo vjerojatno nastupat samo da treba nac najbolji format, to se ne moze uzet za offcial news. XD

  7. Vladimir — 13. rujna 2018. u 18:19

    @croeurofan @tristan
    Za ove neupucene HRT je vec potvrdio ucesce 🙂 Sad se samo ceka da li ce biti Dora ili opet interno

  8. Tristan — 13. rujna 2018. u 17:57

    Eurosong je prije svega TV show i sasvim je nebitno jeli u dvorani 7000 ili 14 000 ljudi, to se ne vidi na malim ekranima. A i onaj danski hangar je ima kapacitet oko 10000 (ne znam jeli to sa stageom ili bez), al svakako transformacija je bila savršena! Od 'staje' su napravili palaču.. hahaah

  9. escmusic — 13. rujna 2018. u 17:28

    Pogledajte na internetu tu dvoranu u kojoj će se održati Eurosong. Izgleda užasno i jako, jako je mala. Ako se bolje istraži, dolazi se do podatka da je prostor manji od Eurosonga 2017., te će to biti najmanja dvorana u kojoj se održao Eurosong od 1999.godine! Najvjerovatnije će stati manje od 7000 ljudi….

  10. Tristan — 13. rujna 2018. u 13:59

    Odličan izbor, 2017 i 2018 nisam ima očekivanja, al od Izraela i Tel Aviva očekujem puno. 🙂

    Još samo da HRV službeno potvrdi nastup. Iako mi svake godine sve manja euforija za Eurosong. xD

  11. PERO — 13. rujna 2018. u 13:29

    Izrael ce prirediti 4.najbolji eurosong uz Njemacku 2011,Dansku 2014 i Ukrajinu 2017.
    To Izraelciiii …..

  12. Croeurofan — 13. rujna 2018. u 12:47

    Napokon. Još samo da HRT potvrdi sudjelovanje i uzbuđenje može početi 🙂

  13. SwedenEurovisionFan — 13. rujna 2018. u 12:45

    Konačno, konačno je i ta saga riješena!

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?