5. Bjelorusija (2007.)
Ideja bjeloruskog nastupa iz 2007. pripada Philippu Kirkorovu, čovjeku koji je radio nastupe i Ukrajini 2008. te Rusiji 2011. godine, a Rusiju na Eurosongu predstavljao 1995. godine. Ideja je sljedeća – dosta magije na sceni, baš u skladu s tekstom pjesme, te iako su svi trikovi uglavnom bili predvidljivi, mnogi su se nakon prve bjeloruske probe u Helsinkiju složili kako je ovo jedan ozbiljan i nikako za zanemariti pokušaj. I pokazao se takvim. Bjelorusi po prvi put prolaze u finale i to u najžešćem polufinalu ikad – sa 28 sudionika! Koldun možda nije najsjajnije otpjevao pjesmu, ali svaki moment nastupa prikuplja pažnju gledatelja, a nitko još dugo vremena neće na bolji način iskoristiti pirotehniku kao Bjelorusi pri kraju ovog nastupa.
4. Njemačka (2011.)
Od simpatične i nepretenciozne djevojke koja je “nestašno” izvela pobjedničku pjesmu Eurosonga 2010., u 2011. godini imamo jednu novu Lenu – jako atraktivnu, misterioznu i donekle mračnu osobu na sceni. Ovo je jedan od onih nastupa nakon kojeg i dalje razmišljate i pokušavate sklopiti dojmove. Ništa se naročito značajno ne događa na sceni, ali ipak toliko toga je uhvaćeno kamerom. Par puta Lena će se okrenuti u stranu i svojim tajanstvenim pogledom doprijeti do Vas. Efekt razbijanja stakla na LED ekranima je jedan od najbolje osmišljenih ikada, otkako imamo takve ekrane na Eurosongu, a ova izvedba pjesme “Taken By A Stranger“ nas je oduševila u tolikoj mjeri da ju postavljamo na 4. mjesto najboljih od njih oko 360.
3. Turska (2010.)
Turski nastup iz 2010. godine dokaz je da se fantastični vizualni efekti mogu dobiti i bez isforsiranih LED ekrana. Sa sjajnom rasvjetom te do savršenstva zamišljen i izrežiran, nastup grupe MaNga zamijećen je od cijele Europe, a nagrađen i s 12 bodova iz Hrvatske. Tu su momci iz benda te misteriozni robot koji miruje pa se pođe kretati u drugom dijelu pjesme da bi pred zadnji refren skinuo kacigu i zapravo svima otkrio lice – djevojka s dugom kosom, koja prilazi glavnom vokalu i pada u zagrljaj. Turci su se igrali i s kamerama – dva napeta snimka i okretanje za 180 stupnjeva uveličalo je ovaj već veliki nastup nagrađen drugim mjestom na ljestvici Eurosonga, a trećim na listi najboljih nastupa od 2004. godine od strane uredništva Eurosong.hr.
2. Ukrajina (2008.)
Čovjek o kojemu smo već pričali, Philipp Kirkorov, pozabavio se i ukrajinskim nastupom i prezentacijom moderne pjesme “Shady Lady“ na sceni Eurosonga u Beogradu. Od zvijezde i dive kakva je sama Ani Lorak, predstavnica Ukrajine te godine, zapravo nismo niti očekivali nimalo manje atraktivan nastup. Ukrajinci su uopćeno poznati kao inovatori na ovom natjecanju i delegacija koja voli eksperimentirati. Ani Lorak je na sceni imala četiri velike kutije, u kojima se četiri plesača na određene trenutke prikazuju na svjetlu, a na koje će se ova atraktivna Ukrajinka popeti pred posljednji refren. Veličanstven trenutak je pred posljednji refren kada prateći vokali uzvikuju “Shady Lady“, a Ani Lorak iznad svih stoji i uživa u tih par sekundi. Ponovno, još jedan nastup razrađen do u detalj i srebrna medalja u ovom projektu. Ukrajina je briljirala.
1. Mađarska (2005.)
Četiri nastupa navedena do sada u ovom članku su moćna, iznimno dobra i zanimljiva, no mađarski nastup iz 2005. je neizvještačen (detaljnije: prizemljen i kao nijedan do sada u tolikoj mjeri od srca), iskren i jednostavno fantastičan. Naš je broj jedan zbog sjajne pjevačice, uvjerljive dame iz skupine NOX koja je s tolikom sigurnošću izvela kako vokalno tako i zatjevno scenski, dok pet muškaraca usklađeno izvodi zanimljivu koreografiju koja je, izrežirana na ekranu, djelovala nadmoćno! Broj je jedan jer nakon ovog nastupa sjedite, gledate i razmišljate – a kako je ovo bilo dobro! Mađari su rasturili u Kijevu. Nevezano za konačan plasman.
Ovim četvrtim dijelom završen je naš projekt najdražih i najefektnijih nastupa na Eurosongu od 2004. godine. Kompletnu listu možete pronaći klikom ovdje.
Ovo su naši najdraži nastupi. Ne nužno i najbolji, obzirom da je ova lista tek subjektivno mišljenje urednika Eurosong.hr. S njom se možete, a s druge strane i uopće ne morate složiti. Kroz projekt smo samu pjesmu i zvučnu pozadinu nastupa pokušali ostaviti po strani. Kvalitet pjesme smo gledali što je manje moguće, a kompletnu pažnju posvetili samom nastupu, rasvjeti i ostalim efektima. Na kraju krajeva, projekt je tu da bismo se zabavili u ovim “nesezonskim mjesecima” te se nadamo da nam nećete zamjeriti ukoliko jedan od Vaših najdražih nastupa nismo uvrstili među “najefektnije”.
Pozivamo Vas da i narednog tjedna budete s nama kada ćemo se pozabaviti najlošije osmišljenim nastupima od 2004. godine.
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?