15. Portugal (2007.)
Na 15. mjesto smjestili smo karizmatičnu portugalsku predstavnicu iz 2007. godine – Sabrinu, koja je s pjesmom “Dança comigo“ bila svega tri boda dalje od plasmana u finale, iz inače ogromnog i jako teškog polufinala u kojem se natjecalo čak 28 zemalja. S puno pozitivne energije, iznimno lijepim osmijehom i klasičnom, ali jako efektnom plesnom izvedbom svoje pjesme Sabrina je pokupila naše simpatije. Nastup je profinjen, elegantan i osvaja. Sve je na svom mjestu i u određenim dozama. Portugal je blistao u Helsinkiju.
14. Belgija (2006.)
Najveći tragičar na Eurosongu kojeg svi pamte je, pogađate – Kate Ryan! Ubjedljivi favorit kladionica, fanova i novinara iz 2006. godine nije uspio proći u finale. I dok mnogi analiziraju i traže razloge belgijskog neuspjeha, ipak možemo konstatirati da je nastup bio pogodak. Uvjerljiva Kate dala je i određenu dozu ozbiljnosti ovoj pjesmi, a profesionalan i do u detalj osmišljen i odrađen nastup nije uspio pokvariti niti veliki peh redatelja koji je u krucijalnom trenutku prikazao greenroom. Kate Ryan je pokupila veliki aplauz poslije tri minuta, a cijela Belgija je bila ponosna.
13. Bosna i Hercegovina (2006.)
Najbolji bosansko-hercegovački plasman na Eurosongu pored same pjesme je i takvim zbog jako inovativnog i ozbiljnog nastupa koji je stekao pozornost mnogih. Hari Varešanović i pratnja na sceni su bili u bijelom, a scena nikad tamnija te godine. Početak nastupa počinje statično – kamerman kruži oko ekipe koja drži instrumente, dok Ksenija svira violinu. U posljednjem dijelu svi zajedno idu naprijed i “poklanjaju” se publici. Kao iz kakve predstave u kazalištu bosansko-hercegovački predstavnci su se predstavili Europi i bili nagrađeni zbog tog hrabrog poteza.
12. Gruzija (2010.)
Nikad se netko nije toliko kretao po sceni tijekom nastupa, a ipak vokalno tako veličanstveno izveo svoju pjesmu. Sopho iz Gruzije se poigrala – jednoj mirnoj baladi dala je možda i više dramatičnosti na sceni nego što bi nam se možda učinilo da treba. No, sve uklopljeno u cijelinu i izrežirano na način kakav smo vidjeli teško da nam je moglo izmamiti mišljenje da je nešto bilo suvišno. S takvom lakoćom, samouvjerenošću i na kraju s jednom snažnom porukom pjesme, gruzijska predstavnica dala je veliku lekciju mnogim sudionicima Eurosonga u Oslu 2010. godine.
11. Švedska (2012.)
Tko bi ikada mogao približno pretpostaviti kakav bi nastup Loreen mogla priprediti s pjesmom “Euphoria“ da smo prethodno poslušali samo studijsku verziju pjesme? Ma ni približno! Igra sa svjetlima, do u detalj izrežiran nastup (gotovo identičan snimak polufinalnog i finalnog nastupa) nije mogao proizvesti ništa drugo no odličan, zanimljiv, ni u jednom trenutku dosadan i krajnje moćan nastup. Loreen je briljirala, a vrhunac svega je snijeg koji pada po većem dijelu arene. Fenomenalan kadar snimljen je kada kamera ide od Loreen pa ka vrhu arene, a snijeg nastavlja padati. Šveđani su dali svoj maksimum i na kraju i nagrađeni. Tack så mycket!
To bi bilo sve što se drugog dijela projekta “20 najdražih i najefektnijih nastupa” tiče. Za dva dana slijedi i treći od ukupno četiri dijela projekta, a u njemu ćemo predstaviti nastupe koji su, po nama, zaslužili zauzeti 6. pa sve do 10. mjesta.
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?