Prije nego su društvene mreže popularizirale Duncana Laurencea, Måneskin, Rosu Linn, Kääriju, Go_A i ostale, postojala je jedna grupa koja je svjetsku slavu postigla pobjedom na Eurosongu. Ne trebamo puno razmišljati o kome su ovi retci.
Na današnji datum prije 50 godina (6. travnja 1974.), na 19. izdanju Eurosonga pobjedu je odnijela švedska grupa ABBA. Njihova pjesma Waterloo osigurala im je pobjedu sa šest bodova prednosti pred drugoplasiranom talijanskom predstavnicom Gigliolom Cinquetti. Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson i Anni-Frid ”Frida” Lyngstad vjerojatno u tom trenutku nisu ni znali kakvi ih zvjezdani trenuci čekaju.
Pohod na Billboard i liste
Poslije Eurosonga, pjesma Waterloo je objavljena kao singl te kao takva dospjela na listu Hot 100 magazina Billboard. Ukoliko vam nije poznato, Billboard je vodeće glasilo svjetske glazbene industrije i najutjecajniji brend glazbenog poslovanja na globalnoj razini čije liste popularnosti su desetljećima model uspješnog poslovnog pristupa tržištu industrije zabave (izvor: Hrvatska diskografska udruga) i o važnosti govori da se direktor diskografske kuće Dallas Records našao među nominiranima za najutjecajnijeg menadžera u glazbenoj industriji na globalnoj razini.
No da se vratimo na temu – Waterloo je debitirao u izvještaju od 1. lipnja 1974. i postepeno rastao sve do 24. kolovoza, kada je došao do svoje najbolje pozicije – šestog mjesta. U tom tjednu, jači od švedske četvorke bili su samo Paul Anka i Odia Coates, Paper Lace, Rufus i Chaka Khan, Roberta Flack i Eric Clapton, a pobjednička pjesma Eurosonga 1974. ostala je 17 tjedana na listi.
Život nakon ABBA-e
Do 1982. godine, kada su članovi odlučili da je vrijeme za rastanak, objavili su osam studijskih izdanja, a uz nebrojene kompilacije i singlove, broj prodanih primjeraka dosegnuo je 150 milijuna. Međutim, ABBA nije uspjeh postigla samo poskočicom Waterloo, već i brojnim drugim uspješnicama poput Mamma Mia, Dancing Queen i Fernando.
Čak i nakon što je spušten zastor na njihovu zajedničku karijeru, interes za diskografijom grupe ABBA nije jenjavao. Mjuzikl Mamma Mia! i njegove filmske inačice opjevali su potragu jedne djevojke u potrazi za pravim ocem i osvojili brojnu publiku diljem svijeta. Kompilacija Gold: Greatest Hits prodana je u više od 30 milijuna primjeraka diljem svijeta, dok je u Ujedinjenom Kraljevstvu drugi najprodavaniji album svih vremena. Stoga nije ni čudno da su se članovi nakratko okupili i snimili pjesme za deveti album Voyager, kojeg prati koncert njihovih hologramskih. avatara. Pardon, ABBAtara.
O izdanju održanom u Brightonu pročitajte u našoj sekciji Povijest.
Obljetnica njihovog prvog većeg uspjeha obilježava se na više načina – švedski kralj Carl Gustaf XVI. im je dodijelio titule vitezova prvog razreda Kraljevskog ordena Vasa, što je prvi puta u 50 godina da se dodjeljuje titula viteštva u Švedskoj. Waterloo će biti objavljen u formatu Dolby Atmos, koji osigurava visoku kvalitetu zvuka. Koncerti njihovih holograma ABBA Voyager rasprodani su mjesecima unaprijed, dok će europski fanovi imati priliku iskusiti Piano Moment, u kojem će “svirati” ranije snimljene dijelove pjesme Waterloo.
I dok se pišu ovi retci, teško je zamisliti kako je sve krenulo iz nekadašnje konjušnice Princa Regenta, kasnije kralja Georgea IV. u Brightonu. Dok se reflektiramo na povijest jedne švedske četvorke, vidimo i koliko se sam Eurosong razvio u ovih 50 godina. Vidimo i potrebu ostajanja na glazbenoj sceni svakim novim pjesmama.
Sretna vam obljetnica!
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?