Prolazi i sedmi dan otkako smo zagazili u listopad, vijesti u vezi Eurosonga su prestale stizati na kapaljku i možemo konstatirati kako smo zakoračili u novu Eurosong sezonu, sedmu koju ćete pratiti uz pomoć Vaše Eurosong destinacije. Kako to obično biva, i u ovu sezonu krećemo s velikim brojem upitnika nad glavom, a oni se ugrubo mogu podijeliti na ovaj način:
Dora
Eurosong fanove iz Hrvatske, razumljivo, ponajviše intrigira pitanje tko će braniti boje Lijepe naše u Njemačkoj. Ništa manje važno i intrigantno nije ni pitanje na koji način će predstavnik Hrvatske biti odabran. Naime, premda je Dora jedna lijepa tradicija koja traje već 17 godina, ona primarno mora biti u službi odabira pjesme koja će na Eurosongu napraviti dobar rezultat, a rezultata na Eurosongu već deset godina – nema. Dakle, jasno je da se nešto treba mijenjati, a budući da Eurosong ne možemo, onda moramo Doru. Premda sam ranijih godina branio stav da se Dora ne smije ukidati, tj. bio sam protiv prelaska na neki drugačiji način odabira, iz današnje perspektive mi se interni izbor čini puno boljom varijantom. Evo, čitatelji su rekli kako smatraju da bi najbolje bilo da Hrvatsku predstavlja Jelena Rozga; neka se za Jelenu napišu tri pjesme i odabere jedna. Pa ako je potrebno, neka se i taj interni izbor nazove Dora, čisto čuvanja tradicije radi. Jednostavno sve je manje smisla u natjecanju dvadesetak –
tridesetak pjesama od kojih možda tek dvije ili tri mogu biti dovedene u kontekst Eurosonga. Mada, jasno, ni jako regionalno ime poput Jeleninog ne jamči apsolutno ništa (sjetimo se Severine). No, želje su jedno, a stvarnost nešto drugo, tako da je najizglednije ipak da će Dora 2011. biti nalik onima ranijih godina.
Izbori u regiji
Izbori u našoj regiji također su tradicionalno pod posebnim povećalom. Bosna i Hercegovina najvjerojatnije će se držati svog uigranom način odabira i predstavljanja pjesme. Logično – momčad koja pobjeđuje se ne mijenja. Izgledno je da će stvari ostati iste i u Sloveniji (ukoliko ne odustane) i Makedoniji, ali će zato biti zanimljivo vidjeti hoće li se Srbi vratiti Beoviziji, ostati vjerni ovogodišnjem sustavu ili će pak smisliti nešto treće. Turska po svemu sudeći također neće mijenjati sistem koji joj je donio sjajne rezultate. No, veliki se upitnik nadvio nad Grčkom, oni su u posljednje tri godine predstavnika birali na tri različita načina. Ovogodišnja pjesma „Opa“, premda je završila na vrlo dobrom osmom mjestu, ipak se smatra jednom od najlošijih grčkih pjesmama još od 2003. godine. Ni ERT-ov budžet nije onaj stari, tako da će zasigurno biti puno vijesti vezanih za njihov izbor.
Grad domaćin
Dugo se već oko odabira grada koji će udomiti Eurosong nije odvijala ovakva sapunica. Ranijih godina bilo je lako zaključiti koji će grad dobiti organizaciju, no sada je domaćin Njemačka i izbor je kudikamo širi. Nakon što su eliminirani Gelsenkirchen, Frankfurt, Koln i Munchen, knjiga je spala na četiri slova. Osobno sam bio uvjeren kako ćemo 56. Eurosong pratiti iz Hamburga, ali zadnje vijesti kažu kako će grad odustati od natječaja zbog financijskih razloga. Do službenog povlačenja kandidature, doduše, još nije došlo. NDR je izrazio sumnje i u uspješnost ideje da se postavi veliki šator pokraj berlinske zračne luke Tempelhof. Sve ovo je u prvi plan gurnulo grad kojemu se, još dok je u igri bilo osam gradova, davalo najmanje šanse, a to je Dusseldorf. Lenin rodni Hanover ne spominje gotovo nitko.
Eurosong
Krajem kolovoza je stigla vijest kako se Šveđanin Svante Stockselius povlači s položaja izvršnog producenta Eurosonga. Osam godina njegova djelovanja na toj funkciji obilježile su brojne promjene, kao što su uvođenje (prvo jednog, pa dva) polufinala, povećavanje broja sudionika, postavljanje stalnog logotipa natjecanja, ali i lutanja kod odabira najobjektivnijeg načina glasovanja. Svante je nesumnjivo učinio puno za ovo natjecanje i ostaje nam nadati se kako će njegov nasljednik biti još bolji i efikasniji. U isto je vrijeme odlučeno kako će broj sudionika u finalu 2011. biti 24, a ne 25, jer Njemačka ima ulogu i domaćina i člana „Velike četvroke“. Bilo je priča kako će, da se broj finalista ne bi smanjivao, u finale izravno i drugoplasirani iz 2010., dakle Turska, ali EBU je očito shvatio kako im Turska više odgovara prvo u polufinalu, budući da imaju u glasačkom smislu discipliniranu dijasporu, a glasovanje telefonima, kako znamo, donosi zaradu. Nedavno je odlučeno i kako će se izaći u susret Izraelu koji automatski ide u drugo polufinale, budući da prvo pada na 12. svibnja, Dan sjećanja na žrtve holokausta.
Lena
Nakon što je Eurosong u Oslu prošao u njenom znaku, Lena je još tijekom ljeta izrazila želju da predstavlja Njemačku i na domaćem tlu, vodeći se logikom da „ako svaki sportaš ima šansu braniti svoju titulu, onda može i ona ovu“. Suvišno je napominjati da je ova odluka dvosjekli mač, što se vidjelo i po podijeljenim reakcijama obožavatelja. Postavlja se pitanje čime nas Lena može ponovno oduševiti – ako pjesma bude sasvim drugačija od ovogodišnje, oni koje je oduševio „Satellite“ mogli bi joj otkazati podršku jer im se ova nova Lena ne sviđa. Ako, pak, pjesma bude slična „Satellite-u“, opet nije dobro. Bit će i više nego zanimljivo vidjeti, točnije čuti s kakvom će skladbom Lena krenuti u obranu titule.
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?