Već više od tjedan dana raspravlja se o kontroverznoj pobjedi Ukrajine na Eurosongu 2016., slavi voditelje, a nekako ljudima uvijek promaknu podaci o gledanosti. Danas ujutro generalna ravnateljica Europske radiotelevizijske unije Ingrid Deltenre objavila je podatak kako je sve tri večeri ovogodišnjeg Eurosonga pratilo preko 204 milijuna ljudi, što je povećanje od 7 milijuna za razliku od prošle godine te novi rekord gledanosti! Statistički gledano, ovogodišnje finale imalo je share od 36,3 % u preko 40 zemalja, što je više nego dvostruko od uobičajenih brojki koji subotom provedu doma ispred televizora. Također, Eurosong 2016. polučio je uspjeh i kod pripadnika dobne skupine 15-24. Čak 42,4 % (inače je norma za ovu skupinu 10,4 % za subotu navečer) “mlađih odraslih” pratilo je najnapetiji Eurosong od 2003. godine.
– Zabavno je gledati Eurosong kako raste. Za nas odlično je vidjeti uspjeh kod mlađih generacija jer smo investirali u moderan izgled i zbog davanja bodova na kraju – izjavio je za SVT-ovu stranicu izvršni producent ovogodišnjeg Eurosonga Martin Österdahl.
Zadovoljstvo podacima o gledanosti nije skrivao ni izvršni producent Eurosonga Jon Ola Sand.
– Toplo čestitam SVT-u na produkciji triju spektakularnih showova koji su vezali milijune uz male ekrane. Bio je užitak usko raditi sa cijelom ekipom koja je visoko podignula letvicu s kreativne i tehnološke strane te napravila od 61. Eurosonga nezaboravno iskustvo za gledatelje raspršene po svijetu. Sada gledamo naprijed da na ovim temeljima napravimo dobar posao s idućim domaćinima, ukrajinskom televizijom NTU – izjavio je Sand za eurovision.tv.
Kao i uvijek dosad, najveći share imao je Island, gdje je finale Eurosonga pratilo 95,3 % gledatelja. Porast gledanosti bilježe Njemačka, Ukrajina i Švedska, a u ovu kategoriju ubrajamo i Hrvatsku, gdje je 602 376 gledatelja (ili oko 15 % AMR-a) pratilo finale u kojoj je po prvi put nakon sedam godina nastupila i hrvatska predstavnica.
Rasprava30
Agent — 30. svibnja 2016. u 13:17
javim ak bude promjene
Agent — 30. svibnja 2016. u 13:17
za DE; ITA; UK i USA ima samo TOP 10, za AUT TOP 40
SwedenEurovisionFan — 30. svibnja 2016. u 11:22
@atase1 Pa tako i treba biti, Jamala ni ne zaslužuje ulazak na bilo koju charts ljestvicu, a Frans ipak ima genijalnu pjesmu 😉
Malo sam iznenađen i s Rusijom i s Australijom na tako nižim mjestima, ali valjda će se s vremenom podići bliže prema Top15
Agent — 29. svibnja 2016. u 21:07
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhahahaahhaha, koji luzeri
dakle na AUT charts ljestvici njhova ZOE nije ni ušla
1944 nema nigdje ni u jednom TOP 10
AUSTR ili RUS su na 39. i 40. mjestu, ali je zato onaj glupi SWE 2. !!! kriste
Fran — 26. svibnja 2016. u 22:59
@andrej da je bil stari sistem bodovanja od prošlih godina, Australija bi pobijedila i to 60 bodova ispred ostalih. i Ukrajina bi bila 2.
Rusija je imala cirkus nastup, ulupanu lovu i ljudi su za to glasali. Pjesma je loša i izlizana, ali zato postoji žiri da spriječi da pobjeđuju zemlje koje imaju hrpu love za platit atraktivne nastupe a pjesme su osrednje.
Pobjedila je kombinacija super vokala, upečatljive pjesme i jako dobrog nastupa.
Andrej — 26. svibnja 2016. u 21:49
Rekao sam da se ne može reći da bi pobjeda Rusije bila nezaslužena kad je od svih zemalja dobila bodove.
Corona — 26. svibnja 2016. u 19:28
@andrej da, i?
I Ukrajina je dobila gro bodova od televotinga. Ne puno manje od Rusije. Ali dok je Rus za svoju trash pjesmicu dobio 0 od čak 21 žirija.
Andrej — 26. svibnja 2016. u 19:00
Rusija je na televotingu dobila bodove od svih zemalja!
Agent — 26. svibnja 2016. u 17:46
U studiju Anton Marti održala se završnica izbora za Euroviziju mladih glazbenika na koju i ove godine HRT šalje svog predstavnika. Sedam finalista koji su, nakon prvog kruga u kojem ih je bilo 14-ero, ušli u završnicu za ovo prestižno natjecanje mladih glazbenika na generalnoj probi otkrili su svoje nade. Bilo je to je sedam sjajnih talenata, svaki za sebe, svaki na svom instrumentu, istako je maestro Vladimir Kranjčević, predsjednik žirija koji od našeg predstavnik očekuje da u završnici u Kölnu bude među prva tri.
Finalisti su bili flautist Artur Ivelja, marimbist Igor Jurinić, tamburaš Marko Martinović, harmonikaš Martin Kutnar, violinistica Eva Šulić, klarinetistica Lucija Bošković i kontrabasist Igor Šajatović. Svi su se predstavili kao solisti uz Simfonijski orkestar HRT-a pod ravnanjem Ivana Josipa Skendera.
Žiri pod predsjedanjem maestra Kranjčevića od 7 je finalista, redom izvrsnih glazbenika do 19 godina starosti, odlučio da tamburaš Marko Martinović, učenik Glazbene škole u Novskoj, odlazi u Köln. Svoje prve dojmove nakon izbora za predstavnika na Euroviziji mladih glazbenika podijelio je sinoć s gledateljima Vijesti iz kulture.
Marko je ovim uspjehom iznenađen jer je konkurencija bila jaka. Svi koji su sudjelovali su dobri glazbenici, mogu reći profesionalci. Pobjedu nije očekivao, ali spremna je i za daljnji tijek natjecanja. Izvedbom Meditacije iz opere Thais, Julesa Masseneta osvojio je i žiri i srca gledatelja, posebice onih u studiju Anton Marti. Za veliku završnicu u Kölnu uz ovu skladbu priprema još jednu koja će biti iznenađenje, kaže. Za mladog Marka bilo je sasvim prirodno da kao svoj instrument odabere tamburu, jer gotovo svi u njegovom rodnom kraju, mjestu Jazavica pokraj Novske barem slušaju tamburašku glazbu koja je i njegova omiljena glazba. Za kraj razgovora odsvirao je jedan kratak bećarac.
Podsjetimo, najveći su uspjeh među hrvatskim predstavnicima dosad postigli Monika Leskovar i Filip Merčep. Natjecanje utemeljeno prije 32 godine, održava se bijenalno, svaki put u drugom europskom kulturnom središtu. Ove godine Eurovizijsko natjecanje mladih glazbenika održat će se od 28. kolovoza do 4. rujna u Kölnu.
Agent — 26. svibnja 2016. u 17:35
RUS od 2004 nije bila niža od 11. mjesta,osim jedne godine kad su bili 16.