Iako je Radio-televizija Srbije jučer priopćila kako neće slati svoga predstavnika na Eurosong 2014., srpsko udruženje eurovizijskih fanova, OGAE Srbija, odlučilo je da neće odustati vršiti pritisak na televiziju da promijeni svoju odluku i ipak prijavi svoje sudjelovanje Europskoj uniji radiotelevizija (EBU). Tako su na Facebooku pokrenuli inicijativu “Svi mi koji želimo da Srbija učestvuje na Pesmi Evrovizije 2014. u Danskoj” gdje obožavatelji iz Srbije, ali i cijele Europe, mogu dati svoju podršku i priključiti se naporima Udruge.
Danas su izdali i svoje priopćenje koje su prenijeli brojni srpski mediji. Priopćenje prenosimo u cijelosti:
OGAE Srbija, organizacija koja se bavi promocijom Eurosonga, srpske glazbe i kulture u Europi i svijetu s nevjericom i velikim žaljenjem je primila informaciju o odustajanju Srbije s Eurosonga u Danskoj naredne godine.
Eurosong je odavno prestao biti samo natjecanje nacionalnih televizija i prerasla je u manifestaciju koja je od državnog značaja i interesa. Da nije tako, Eurosong ne bi trajao već 58 godina i ne bi se iz godine u godinu prijavljivao sve veći broj zemalja. Ona predstavlja jedan od najgledanijih TV formata na svijetu, s preko 100 milijuna gledatelja i na visokom je trećem mjestu, nakon Olimpijskih igara i Svjetskog prvenstva u nogometu. Upravo je Eurosong mjesto gdje se pokazuju različitosti, ali i cijela Europa ujedinjuje. Eurosong je za građane Srbije u ovim teškim vremenima, svjetla točka, gdje se osjeća nacionalni ponos i razvija natjecateljski duh.
”Naš uspjeh na “Eurosongu” je neusporedivo veći nego na Europskom prvenstvu u nogometu. Mi uporno i tvrdoglavo igramo kvalifikacije za to prvenstvo, ne bilježimo rezultate i nikako da netko predloži da se odustane. E, pa zašto bismo onda mi odustali?”– govorio je pokojni direktor RTS-a Aleksandar Tijanić. Obaveza Srbije je da sudjeluje na Eurosongu, jer je naša zemlja na tom natjecanju imala više uspjeha nego na mnogim drugim poljima. Baš iz tog razloga država mora učiniti sve, da pomogne RTS-u da pošaljemo našeg predstavnika iduće godine u Dansku, budući da kao domaćini jednog Eurosonga imamo posebnu obavezu sudjelovati. Iz ranijih iskustava znamo da sredstva koja su potrebna, sa sve kotizacijom za sudjelovanje, ne premašuju 100.000 eura! Za taj novac ne postoji jeftinija reklama koju jedna zemlja može dobiti!
Našim odustajanjem otvorili bismo vrata da se Kosovo prijavi na Eurosong, što i pokušava već nekoliko prethodnih godina, a to bi nam i kao državi izazvalo velike probleme.
Ne smijemo dozvoliti ni da naši glazbenici ostanu bez šanse da se pokažu i dokažu na međunarodnoj sceni. Možda nekada i nismo zablistali kako smo očekivali, ali svakako bi se trebalo okrenuti motiviranju afirmiranih glazbenika i pjevača da sudjeluju na jednoj prestižnoj manifestaciji kao što je Eurosong.
Da je ovo natjecanje važno, govore nam i primjeri zemalja u okruženju koje se ozbiljno pripremaju, pa je tako Makedonija odlučila poslati Tijanu Dapčević, a Crna Gora Sergeja Ćetkovića, a sama Grčka gdje je skoro ugašena nacionalna televizija ipak odlučila sudjelovati uz podršku države.
Upravo sada, gdje kao država težimo priključenju Europskoj uniji, kada čekamao datum za početak pristupnih pregovora, imamo još veću obavezu da sudjelujemo u formatu koji upravo ta ista Europa smatra svojim velikim dostignućem.
Iako je jučer istekao rok za predaju aplikacija za sudjelovanje na Eurosongu 2014., do siječnja postoji mogućnost promjene odluke. Hoće li srpski obožavatelji uspjeti u svojoj namjeri, preostaje nam vidjeti kroz sljedećih mjesec dana. Mi im svakako želimo svu sreću.
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?