Nakon skromnih rezultata Srbije na Eurosongu kroz par proteklih godina, srpska nacionalna televizija odlučuje ponovo uposliti jednu od svojih najvećih glazbenih zvijezda – Željka Joksimovića, dokazanog majstora kada je u pitanju ovo natjecanje. Vijest o njegovom odabiru naprosto je sijevnula kroz sve srpske medije, ali i kroz one regionalne, krajem studenog prošle godine. “Po prvi put imam dovoljno vremena, nemam kratke rokove i u tome stvarno uživam“ – izjava je srpskog predstavnika, a do prezentacije pjesme dijelila su ga nepuna četiri mjeseca i zaista je bilo dosta vremena kako bi se sve kockice složile baš onako kako treba.
Pjesma na engleskom, ili pak ne?
Uvodni instrumentalni dio pjesme trajao je oko 40 sekundi, pa je prvi otpjevani stih definitivno iznenadio mnoge – Sunshine every single day… Je li se mogla dogoditi situacija da sve ostale Ex-Yu zemlje pjevaju na materinskim jezicima, a Srbija (koja inače nikada nije pjevala na engleskom) ovaj put promijeni stanje? Ubrzo nakon prezentacije engleske verzije pjesme “Synonym“, Joksimović izvodi onu pravu, domaću i kasnije eurovizijsku verziju – “Nije ljubav stvar“ koja dobija veći aplauz od publike u studiju RTS-a u odnosu na onu prvu predstavljenu verziju.
Nenad Mahmutović daje jednu novu emociju pjesmi “Nije ljubav stvar” – videospot završava riječima “Jezici su različiti, poruke su uvijek iste”
Ovaj put bez promotivne turneje
Već jako poznat među fanovima Eurosonga, ali i uopće dosta šire po Europi, srpski predstavnik Željko Joksimović odlučio je ne promovirati eurovizijsku pjesmu u vidu turneje, nego se zadržati u Beogradu i napraviti par novih verzija svoje pjesme, među kojima i one na španjolskom i ruskom jeziku. Snimljena je i posebna ljetna verzija pjesme u kojoj Joksimović svira/proizvodi zvukove čak 15 instrumenata.
Veselje u srpskom timu nakon prolaska u finale – Joksimović prozvan treći po redu
Bronca za Joksimovića i Srbiju – loš tajming?
S velikih 214 bodova pjesma “Nije ljubav stvar“ osvaja treće mjesto u velikoj završnici Eurosonga 2012. Joksimović je dakako bio sretan, a ovaj rezultat je predstavljao veliki povratak Srbije u sami vrh. No, postojala je nada i zapravo jaka želja i za nešto više. Toliko tražena pobjeda, i složit ćemo se – ovaj skladatelj i izvođač ju je uistinu zaslužio zbog svojih sjajnih ranijih sudjelovanja i dizanja kvaliteta Eurosonga. Ustinu je bio u pitanju samo loš tajming. Da je ova pjesma bila izvedena u Dusseldorfu prošle godine, jako bi bilo diskutabilno što bi mogla postići. Fantastična Loreen i senzacije ovogodišnjeg Eurosonga – ruske bakice, jednostavno nisu mogle biti savladane. Imale su preko 330 bodova kod televotinga i rijetko se na ovom natjecanju pojavljuju tako veliki favoriti.
Tko je glasao za Srbiju?
Polufinale:
S osvojenih 159 bodova Joksimović se plasira na visoko drugo mjesto, odmah iza uvjerljive favoritkinje Loreen. Prosječan broj bodova koje je dobivao od 19 zemalja (sve osim Turske) iznosio je osam, a maksimalne ocjene dobiva iz Bugarske, Francuske, Makedonije i Slovenije. No, ipak ćemo zaključiti da su najslađe visoke ocjene stigle iz Bjelorusije, Gruzije, Portugala, Slovačke i Ukrajine – po 8, odnosno iz zemalja koje tradicionalno ne glasaju za Srbiju.
Finale:
Srpski predstavnik u finalnoj večeri Eurosonga nastupa na sjajnom 24. rednom broju, i to između bržih i energičnijih pjesama iz Irske i Ukrajine. Da je sam birao, Joksimović vjerojatno ne bi mogao uzeti bolju poziciju za nastupanje. Čak 30 od 42 zemlje dodjeljuju bodove pjesmi “Nije ljubav stvar“, a one maksimalne Srbija dobiva od tri Ex-Yu zemlje i od Bugarske. Zanimljvo, samo je Švedska imala više osvojenih dvanaestica od Joksimovića, dok su jednak broj maksimalnih ocjena, dakle po njih četiri, dobile još Albanija i Azerbajdžan.
Perfektna vokalna izvedba uljepšana elegantnim nastupom – Željko Joksimović još jednom dokazao što umije i može
Joksimovićev doprinos Eurosongu:
-“Lane Moje” (Srbija i Crna Gora 2004.): 2. mjesto
-“Lejla” (Bosna i Hercegovina 2006.): 3. mjesto
-“Oro” (Srbija 2008.): 6. mjesto
-“Nije Ljubav Stvar” (Srbija 2012.): 3. mjesto
Pitamo Vas:
Poslije odličnog Joksimovića tko bi mogao preuzeti veliku odgovornost i naredne godine predstavljati Srbiju u Malmöu? Biste li željeli vidjeti novi interni odabir RTS-a, manje nacionalne finale (npr. tri pjesme, tri izvođača) ili možda čak i povratak “Beovizije”?
Još nema komentara. Neka tvoj komentar bude prvi?