2024. - Malmö – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo
Eurosong

2024. – Malmö

Datumi održavanja: 7., 9. i 11. 5. 2024.
Mjesto održavanja:
Malmö Arena
Voditeljice:
Malin Åkerman i Petra Mede
Sistem glasovanja:
Eurovizijska metoda glasovanja, gdje je svaka zemlja davala bodove od 1 do 8, 10 i 12, ostatak svijeta također dodjeljuje bodove od 10 do 8, 10 i 12
Broj sudionika: 37
Debitanti:
Odstupili s natjecanja: Rumunjska
Povratnici na natjecanje: Luksemburg
Pobjednik: Nemo – The Code (hrv. Kod) – ŠVICARSKA
Broj bodova koje je pobjednik ostvario: 591
Jezik na kojem je otpjevana pobjednička pjesma: engleski

Eurosong održan u svibnju 2024. godine mnogi će eurovizijski obožavatelji još dugo pamtiti. Obilježili su ga skandali, međusobna optuživanja, pratilo ga je ozračje velike napetosti, a takva atmosfera dovela je i do diskvalifikacije. No, i u takvom ozračju, održalo se natjecanje za najbolju pjesmu Europe, a posebno će to natjecanje pamtiti i Hrvatska.

Povratak u Malmö

Nakon rekordne sedme pobjede na Eurosongu, Švedska je dobila priliku ponovno ugostiti ovo veliko glazbeno natjecanje. Puno se nagađalo koji će grad biti domaćin Eurosonga 2024., a prijave su poslali Stockholm, Göteborg, Malmö i Örnsköldsvik. Početkom srpnja 2023. službeno je objavljeno kako će sve sudionike nadolazećeg Eurosonga ugostiti Malmö, grad na jugu Švedske, a Eurosong je ugostio i 2013. godine. Na taj je način Malmö Arena ponovno postala poprište najvećeg glazbenog natjecanja na svijetu.

A spomenuta Malmö Arena ugostila je natjecatelje iz 37 zemalja diljem Europe. Da će se natjecati upravo 37 zemalja, službeno je objavljeno 5. prosinca 2023., a popis sudionica otkrio je kako se na Eurosong vraća Luksemburg, a povlači Rumunjska.

Logo i slogan natjecanja

Zbog velikog uspjeha slogana United By Music na prethodnom Eurosongu, dogovoreno je od strane švedske televizije SVT i referentne grupe Pjesme Eurovizije da će se navedeni slogan koristiti kao službeni slogan i u Malmöu. Također, odlučeno je da će se slogan koristiti i u svim narednim izdanjima natjecanja kao dio globalne strategije ovog natjecanja. Logo, odnosno tematski dizajn Eurosonga 2024., bio je predstavljen pod nazivom “The Eurovision Lights”. To je koncept baziran na jednostavnim linearnim gradijentima koji su inspirirani vertikalnim linijama koje se mogu pronaći i u polarnom svijetlu, i zvučnim ekvalizatorima.

Dizajn pozornice 68. Eurosonga otkriven je već krajem prosinca, a dizajnirali su ga Florian Wieder i Fredrik Stormby. Sastojao se od pokretnih LED kocaka, LED podova, te spektakularne tehnologije. Sama pozornica bila je u obliku križa, a nalazila se u sredini publike te kreirala jedinstveno iskustvo od 360 stupnjeva.

Voditeljski dvojac

Eurosong 2024. vodile su dvije voditeljice – Petra Mede i Malin Åkerman

Petra Mede treći se put našla u ulozi voditeljice Eurosonga, a evo kako je reagirala na ovu vijest.

Zamislite da ponovno dobijete priliku voditi Eurosong! To je tako nevjerojatna čast. Nakon što sam ga prvo vodila sama, a potom zajedno s divnim Månsom Zelmerlöwom, sada se jako veselim suradnji s Malin. Ne znamo se otprije, ali srele smo se nekoliko puta i jako sam sretna. Bit će zadovoljstvo raditi s njom, izjavila je Mede.

S druge strane, Malin Åkerman, štokholmska glumica s prebivalištem u Los Angelesu, zaigrala je uz bok brojnih poznatih zvijezda, uključujući Toma Cruisea, Jennifer Aniston i Sandru Bullock, a imali smo ju prilike vidjeti u Čuvarima, Zavodniku i Prisili na brakIskustvo s pjevanjem također posjeduje, pa je u glavnoj ulozi zasjala u švedskom mjuziklu Dio mog srca. Ipak, ovo joj je bilo prvo ovakvo iskustvo, stoga je izjavila:

Ne mogu baš opisati svoje osjećaje trenutno. Jako sam uzbuđena i malo nervozna, ali sve je to u pozitivnom smislu. Oduvijek sam voljela Eurosong i biti dijelom ovog fantastičnog šoua zajedno s Petrom ostvarenje je sna. Osim toga, ona je jedna od najsmješnijih žena koje sam ikad upoznala.

Prvo polufinale

Nakon mjeseci priprema, konačno je sedmog svibnja započelo 68. izdanje Eurosonga. Večer su započela poznata eurovizijska lica – Eleni Foureira (Cipar 2018.), Eric Saade (Švedska 2011.) i Chanel (Španjolska 2022.), koji su izveli svoje pjesme kojima su se predstavili na Eurosongu. U revijalnom dijelu večeri nastupila je legenda Eurosonga, Johnny Logan, koji je izveo pjesmu Euphoria kojom je Loreen pobjedila na Eurosongu 2012. godine. Osim Logana, revijalni dio večeri upotpunio je i nastup Benjamina Ingrossa, švedskog predstavnika na Eurosongu 2018., koji je izveo svoje pjesme Look Who’s Laughing Now, Kite i Honey Boy.

U natjecateljskom dijelu večeri nastupilo je petnaest država koje su tražile svoju kartu za finale, a među njima se našla i Hrvatska. Kraj večeri donio je i rezultate prema kojima se hrvatski predstavnik Baby Lasagna uspješno plasirao u finale. Uz njega, još je devet zemalja osvojilo ulaznicu za finale, a u tablici koja slijedi otisnute su masnim slovima.

# – redni broj nastupa

# Zemlja Izvođač Pjesma Bodovi Mjesto
1. Cipar Silia Kapsis Liar 67 6.
2. Srbija Teya Dora Ramonda 47 10.
3. Litva Silvester Belt Luktelk 119 4.
4. Irska Bambie Thug Doomsday Blue 124 3.
5. Ukrajina Alyona Alyona i Jerry Heil Teresa & Maria 173 2.
6. Poljska Luna The Tower 35 12.
7. Hrvatska Baby Lasagna Rim Tim Tagi Dim 177 1.
8. Island Hera Björk Scared of Heights 3 15.
9. Slovenija Raiven Veronika 51 9.
10. Finska Windows95man No Rules! 59 7.
11. Moldova Natalia Barbu In the Middle 20 13.
12. Azerbajdžan Fahree feat. Ilkin Dovlatov Özünlə apar 11 14.
13. Australija Electric Fields One Milkali (One Blood) 41 11.
14. Portugal Iolanda Grito 58 8.
15. Luksemburg Tali Fighter 117 5.

Od izravnih finalista, u prvoj polufinalnoj večeri glasali su Njemačka, Švedska i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Drugo polufinale

U drugu polufinalnu večer održanu 9. svibnja, gledatelje su uvele voditeljice koje su otpjevale pjesmu Tattoo s manjim promjenama u tekstu. Nakon toga, uslijedio je natjecateljski dio večeri u kojem se 16 zemalja borilo za prolazak u finale. Revijalni dio večeri krenuo je nakon nastupa svih polufinalista, a u njemu su se pojavile Helena Paparizou, Charlotte Perrelli i Sertab Erener.

Kraj večeri donio je objavu novih desetero finalista, a u tablici koja slijedi otisnuti su masnim slovima.

# – redni broj nastupa

# Zemlja Izvođač Pjesma Bodovi Mjesto
1. Malta Sarah Bonnici Loop 13 16.
2. Albanija Besa Titan 14 15.
3. Grčka Marina Satti Zari 86 5.
4. Švicarska Nemo The Code 132 4.
5. Češka Aiko Pedestal 38 11.
6. Austrija Kaleen We Will Rave 46 9.
7. Danska Saba Sand 36 12.
8. Armenija Ladaniva Jako 137 3.
9. Latvija Dons Hollow 72 7.
10. San Marino Megara 11:11 16 14.
11. Gruzija Nutsa Buzaladze Firefighter 54 8.
12. Belgija Mustii Before the Party’s Over 18 13.
13. Estonija 5miinust i Puuluup (Nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midag 79 6.
14. Izrael Eden Golan Hurricane 194 1.
15. Norveška Gåte Ulveham 43 10.
16. Nizozemska Joost Klein Europapa 182 2.

Od izravnih finalista, u drugom polufinalu glasali su Francuska, Italija i Španjolska.

Diskvalifikacija pa finale

Kao što smo napisali na početku, ovo izdanje Eurosonga bilo je skandalozno, a sve je rezultiralo i diskvalifikacijom. Kroz cijela dva tjedna priprema i održavanja Eurosonga 2024., sporno je bilo sudjelovanje Izraela zbog rata s Palestinom. I taman kad se mislilo kako će to biti najskandaloznije, pojavio se Joost Klein.

Spomenuti nizozemski predstavnik uspješno se plasirao u finale s pjesmom Europapa i odlično je stajao na kladionicama. No, nastup u finalu nije dočekao. Naime, nakon druge polufinalne večeri jedna ga je članica produkcijskog tima optužila za prijeteće ponašanje i izbijanje kamere iz ruku. Epilog cijele situacije stigao je na sam dan finala kada su organizatori objavili da je Klein diskvalificiran.

Priopćenje koje je izdala Europska radiotelevizijska unije prenosimo u cijelosti:

Nizozemski izvođač Joost Klein neće se natjecati u velikom finalu ovogodišnjeg Eurosonga. Švedska policija je obavila istragu baziranoj na prijave ženske članice produkcijskog tima poslije incidenta nakon njegovog nastupa u polufinalu u četvrtak. Dok traje pravni postupak, ne bi bilo prikladno da on nastavi natjecanje.

Želimo naglasiti da, unatoč nekim medijskim natpisima i špekulacijama na društvenim mrežama, ovaj incident nije uključivao nijednog drugog izvođača ili člana delegacije.

Držimo politiku nulte tolerancije na neprihvatljivo ponašanje na našem natjecanju i predani smo pružanju sigurne i zaštićene radne atmosfere za sve dionike natjecanja. U svjetlu toga, ponašanje Joosta Kleina prema članici produkcije je kršenje pravila natjecanja.

Veliko finale 68. Eurosonga će nastaviti s 25 sudjelujućih pjesama.

Nizozemska televizija AVROTROS oštro je reagirala na donesenu odluku kratko objavivši:

Primili smo EBU-ovu odluku o diskvalifikaciji. AVROTROS smatra diskvalifikaciju nesrazmjernom i šokiran je odlukom. Duboko žalimo zbog ovoga i vratit ćemo se na to kasnije.

U ovakvom napetom ozračju započela je velika finalna večer Eurosonga 2024. čiji je uvodni dio bio rezerviran za tzv. paradu zastava. Natjecateljski dio večeri popunili su nastupi 25 zemalja, uključujući i Hrvatsku čiji je predstavnik Baby Lasagna bio na vrhu kladionica uoči početka finala.

Revijalni dio večeri popunili su nastupi grupe Alcazar, Carole, Charlotte Perrelli, Conchite Wurst i legendarne grupe ABBA. U ovom dijelu finala vidjeli smo i nastup Loreen, koja je izvela pjesme Forever i Tattoo s kojom je pobijedila na Eurosongu održanom 2023. godine.

Najuzbudljiviji dio večeri svakako je bila objava rezultata. Najprije su bili objavljeni rezultati glasova žirija. Nakon što su se sve zemlje javile uživo u finalnu večer sa rezultatima glasovanja žirija, u vodstvu je bila Švicarska sa 365 bodova. Na drugom ju je mjestu slijedila Francuska sa 218 bodova, a treće mjesto pripalo je Hrvatskoj s osvojenih 210 bodova. No, rezultati glasovanja putem televotinga tek su se trebali pročitati.

Glasovi publike pročitani su na isti način kao i godinu ranije. Dakle, najprije se pročitalo koliko bodova od strane publike dobiva zemlja koja je prema žiriju bila posljednja, pa tako sve do one prve.

Tijekom čitanja glasova publike, napetost je bila izrazito velika. Publika je svoje nezadovoljstvo zbog svih skandala koji su potresali ovo izdanje Eurosonga i prema Martinu Österdahlu, izvršnom supervizoru Eurosonga, čije je uključenje u emisiju izazvalo zvižduke cijele dvorane.

Euforija je vladala i u cijeloj Hrvatskoj jer se očekivao odličan rezultat Baby Lasagne. I konačno, došao je trenutak da se sazna tko je pobjednik. U trenutku kada je preostalo još pročitati koliko bodova dobiva Švicarska, Hrvatska se nalazila na prvom mjestu. No, kada su voditeljice pročitale kako Švicarska osvaja 226 bodova publike, postalo je jasno da pobjeda odlazi u tu alpsku zemlju. Nemo s pjesmom The Code donio je pobjedu Švicarskoj s ukupno 591 osvojenim bodom. Na respektabilnom drugom mjestu našao se predstavnik Hrvatske Baby Lasagna s pjesmom Rim Tim Tagi Dim i 547 osvojenih bodova. Top 3 zatvorila je Ukrajina koja je natjecanje završila s 453 boda.

U nastavku donosimo tablicu s cjelokupnim rezultatima finala Eurosonga 2024.

# – redni broj nastupa

# ZEMLJA IZVOĐAČ PJESMA Bodovi Mjesto
1. Švedska Marcus & Martinus Unforgettable 174 9.
2. Ukrajina Alyona Alyona & Jerry Heil Teresa & Maria  453  3.
3. Njemačka Isaak Always on the Run  117 12.
4. Luksemburg Tali Fighter  103 13.
6. Izrael Eden Golan Hurricane  375 5.
7. Litva Silvester Belt Luktelk  90 14.
8. Španjolska Nebulossa Zorra  34 21.
9. Estonija 5miinust & Puuluup (Nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi  37 20.
10. Irska Bambie Thug Doomsday Blue  278 5.
11. Latvija Dons Hollow  64 16.
12. Grčka Marina Satti Zari  126 11.
13. Ujedinjeno Kraljevstvo Olly Alexander Dizzy  46 18.
14. Norveška Gåte Ulveham  16 25.
15. Italija Angelina Mango La noia  268 6.
16. Srbija Teya Dora Ramonda  54 17.
17. Finska Windows95man No Rules!  38 19.
18. Portugal Iolanda Grito  152 10.
19. Armenija Ladaniva Jako  183 8.
20. Cipar Silia Kapsis Liar  78 15.
21. Švicarska Nemo The Code  591  1.
22. Slovenija Raiven Veronika  27 23.
23. Hrvatska Baby Lasagna Rim Tim Tagi Dim  547  2.
24. Gruzija Nutsa Buzaladze Firefighter  34 21.
25. Francuska Slimane Mon amour  445  4.
26. Austrija Kaleen We Will Rave  24 24.

Konačan redoslijed (finale+polufinala)

Tablica u nastavku prikazuje konačan redoslijed svih zemalja sudionica Eurosonga 2024. To znači da su u poredak uključene i one zemlje koje se nisu plasirale u finale. Prvih 26 zemalja u tablici sudjelovalo je u finalu, dok su od 27. mjesta pa do posljednjeg mjesta poredane zemlje koje su ostale u polufinalu.

Mjesto ZEMLJA IZVOĐAČ PJESMA Bodovi
1. Švedska Marcus & Martinus Unforgettable 174
2. Ukrajina Alyona Alyona & Jerry Heil Teresa & Maria  453
3. Njemačka Isaak Always on the Run 117
4. Luksemburg Tali Fighter 103
6. Izrael Eden Golan Hurricane 375
7. Litva Silvester Belt Luktelk 90
8. Španjolska Nebulossa Zorra 34
9. Estonija 5miinust & Puuluup (Nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi 37
10. Irska Bambie Thug Doomsday Blue 278
11. Latvija Dons Hollow 64
12. Grčka Marina Satti Zari 126.
13. Ujedinjeno Kraljevstvo Olly Alexander Dizzy 46
14. Norveška Gåte Ulveham 16
15. Italija Angelina Mango La noia 268
16. Srbija Teya Dora Ramonda 54
17. Finska Windows95man No Rules! 38
18. Portugal Iolanda Grito 152
19. Armenija Ladaniva Jako 183
20. Cipar Silia Kapsis Liar 78
21. Švicarska Nemo The Code  591
22. Slovenija Raiven Veronika 27
23. Hrvatska Baby Lasagna Rim Tim Tagi Dim  547
24. Gruzija Nutsa Buzaladze Firefighter 34
25. Francuska Slimane Mon amour  445
26. Austrija Kaleen We Will Rave 24
27. Australija Electric Fields One Milkali (One Blood) 41
28. Češka Aiko Pedestal 38
29. Danska Saba Sand 36
30. Poljska Luna The Tower 35
31. Moldova Natalia Barbu In the Middle 20
32. Belgija Mustii Before the Party’s Over 18
33. San Marino Megara 11:11 16
34. Albanija Besa Titan 14
35. Malta Sarah Bonnici Loop 13
36. Azerbajdžan Fahree feat. Ilkin Dovlatov Özünlə apar 11
37. Island Hera Björk Scared of Heights 3

Zanimljivosti

  • Hrvatski predstavnik Baby Lasagna osvojio je najviše bodova putem televotinga. Prvo je mjesto osvojio s 337 bodova publike, dok se na drugom mjestu našao Izrael s 323 boda, a na trećem Ukrajina sa 307 bodova. Zanimljivo, Švicarska je prema televotingu zauzela tek peto mjesto s 226 osvojenih bodova.
  • Luksemburg se  po prvi put nakon 1993. godine ponovno vratio na Eurosong.
  • Eurosong 2024. pratilo je 163 milijuna gledatelja putem malih ekrana te 7 milijuna gledatelja online putem.
  • Natalia Barbu i Hera Björk povratnice su na eurovizijsku pozornicu. Barbu je predstavljala Moldovu na Eurosongu 2007. godine, a Björk Island na Eurosongu održanom 2010. godine.

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
PODIJELI ČLANAK